Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim tel. 33-84-22-124 fax: 338422124 e-mail: sekretariat@sp4oswiecim.pl

bip small


dolacz-do-nas-na-facebooku
fakty4-na-facebooku

sti lewy baner

O SKKT w naszej szkole
18-11-2017

 

sk1 sk2 sk3 sk4

Od kilkunastu lat działa w naszej szkole Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne (SKKT). Celem koła jest propagowanie i czynne uprawianie turystyki. Członkami koła są uczniowie klas IV-VI, którzy biorą aktywny udział, w organizowanych corocznie rajdach, wycieczkach, złazach.

W czasie naszych wypraw podziwiamy najbliższą okolicę oraz tereny Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Do tej pory, podczas rajdów górskich, zdobyliśmy już szczyty: Żar, Klimczok, Skrzyczne, Stożek, Szyndzielnię, Leskowiec, Groń Jana Pawła II, Magurkę Wilkowicką, Czantorię, Błatnią, Chrobaczą Łąkę, Kozią Górę Podczas rajdów nizinnych poznaliśmy okolice: Oświęcimia, Gromca, Nowej Wsi, Bielan, Chełmka, Rajska, Brzezinki, Krzeszowic, Osieka, Malca, Tenczynka. Zwiedzamy też ciekawe obiekty , a były to m.in.: elektrownia szczytowo-pompowa na górze Żar, Aquarium i Muzeum Przyrodnicze Krakowie, Ogród Botaniczny w Krakowie, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Park Ruchomych Dinozaurów w Zatorze, Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, Kopalnię Soli w Wieliczce, Fabrykę Cukierków "Ciu-ciu" w Krakowie, Ogród Doświadczeń w Krakowie, Wawel. Od 2010r. uczestniczymy w Małopolskiej Nocy Naukowców organizowanej w wyższych uczelniach w Krakowie. Z rajdów organizowanych przez PTTK przywozimy pamiątki dla szkoły: puchary i dyplomy, mapy krajoznawcze, przewodniki turystyczne, albumy, książki; a dla każdego uczestnika – pamiątkowe zdjęcie. W czasie rajdów zdobywamy też punkty do odznak turystycznych. Wiele osób zdobyło już: Odznakę Turystyki Pieszej, Górską Odznakę Turystyczną, Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą czy odznakę Turysta – Przyrodnik. W 2012r. udało nam się zorganizować wycieczkę zagraniczną do Włoch.

Zachęcamy wszystkie osoby, które lubią wędrować po turystycznych szlakach oraz poznawać bliską i nieco dalszą okolicę do wstąpienia do naszego koła.

Zobacz więcej...

Opiekunami SKKT są:
p.Urszula Małek i p.Urszula Wiertel

 

WYCIECZKA z SKKT DO KRAKOWA 27.09.2019r.

Zobacz

27.września uczniowie klas ósmych wspólnie z opiekunami w ramach SKKT wyjechali na noc naukowców do Krakowa. Pierwszym miejscem zwiedzania był Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Uczniowie mogli zobaczyć dokonania głównych działów Instytutu Fizyki w namiotach ustawionych na wolnym powietrzu. Mieli również możliwość osobistego spotkania z wykładowcami, zobaczenia różnych doświadczeń. Wśród nich można wymienić: nasłuchiwanie oraz rejestrację zdjęć z satelitów pogodowych przelatujących nad instytutem przy pomocy prostej karty telewizyjnej do komputera oraz kawałka drutu jako anteny, poznanie zasady działania mikroskopu sił atomowych AFM. Drugim punktem wycieczki był Uniwersytet Rolniczy. Uczniowie mogli zwiedzić każdy zakamarek uniwersytetu. Poznali w nim technikę robienia zdjęć 3D. Najbardziej odważni mogli spotkać się oko w oko z różnymi gadami i wziąć je do ręki. Ostatnim punktem było widowisko w Kinie Kijów "WYPRAWA W PRZYSZŁOŚĆ. Czy rowery będą latać". Po wszystkich atrakcjach grupa udała się na nocny spacer plantami do rynku. Wszyscy wrócili do Oświęcimia pełni nowych doświadczeń

Wycieczka z SKKT do Krakowa-24.11.2018r.

Zobacz 24 listopada 2018r.klasy VII i VIII brały udział w wycieczce do Krakowa. Po przyjeździe na miejsce udali się na Wawel, gdzie zwiedzili Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Katedrę i Kryptę pod Srebrnymi Dzwonami. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zwiedzali wystawę prac patrona naszej szkoły Stanisława Wyspiańskiego.
„Było super" - Ola
„Świetnie spędzony czas" - Madzia
„Mogliśmy poznać twórczość naszego patrona" - Amelia
„Kupiłem sobie prawdziwe krakowskie precle" - Kuba
„Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii Wawelu, bardzo mnie to zaciekawiło " - Norbert
„Było bardzo historycznie" - Oliwier
„Podobała mi się jazda pociągiem" - Arwena i Arleta
„Wycieczka bardzo mi się podobała, lubię zwiedzać Wawel" - Marta
„Najlepsze były głowy zwisające z sufitu w komnatach na Wawelu" - Marek
„Najfajniejszy był pan, przebrany za Stanisława Wyspiańskiego" - Igor
„Najlepsze były obrazy Stanisława Wyspiańskiego" - Mateusz
„Była bardzo fajna atmosfera"- Asia

28 września 2018-kolejna Małopolska Noc Naukowców

Zobacz 28 września kolejny raz zorganizowany został wyjazd do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców. Grupa z naszej szkoły była dość liczna, bo aż 51 uczniów z kl.VII i VIII oraz 5 opiekunów! Jak co roku uczestnicy wycieczki z bliska mogli przyjrzeć się pracy naukowców, zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie można. Odwiedzili między innymi: Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytet Rolniczy oraz „Kijów" Centrum. Tam uczestniczyli w multimedialnym naukowym widowisku „Wehikuł czasu - o dzieciach, które zmieniły świat". Dzięki wehikułowi czasu przenieśli się kilkadziesiąt lat wstecz, gdy dorastali znani polscy i małopolscy naukowcy -m.in. noblistka Maria Skłodowska - Curie czy Ignacy Łukasiewicz. Podróży w czasie towarzyszyły niezwykłe eksperymenty i pokazy.

Noc Naukowców zakończona została spacerem od Rynku Głównego pod Wawel. Kilkadziesiąt minut po północy wszyscy wrócili do Oświęcimia, pełni wrażeń, z radością powitali oczekujących rodziców.

12 maja 2018 r. Członkowie SKKT w Krakowie

Zobacz W sobotę, 12 maja, uczniowie klas VI, członkowie SKKT udali się na kolejną wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ogród założony w 1783 r., jest obecnie najstarszy w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata. Po zwiedzeniu palmiarni, szklarni i obejrzeniu pięknych okazów roślin - spacerkiem udali się do Rynku Głównego. Kolejnym punktem wycieczki było wizyta w „HistoryLandzie". Najpierw uczestniczyli w warsztatach na temat polskich symboli narodowych, a następnie zwiedzali jedyną w swoim rodzaju wystawę. To makiety zbudowane z ponad miliona klocków LEGO, dzięki którym mogli obejrzeć najważniejsze zabytki oraz przenieść się w samo serce wielkich bitew, które zmieniły bieg historii. Oglądali więc m.in.: Biskupin, Wawel, Sukiennice, Bitwę pod Grunwaldem, Obronę Westerplatte, Bitwę o Monte Cassino, Stocznię Gdańską, Bitwę pod Oliwą. Wszystkie makiety zostały wzbogacone o multimedialne pokazy oraz animacje i mappingi. Wrażeniom i przeżywanym emocjom nie było końca, zwłaszcza podczas wirtualnej podróży z goglami VR, kiedy przenieśli się na Jasną Górę, by odkryć, jak wygląda tamtejszy klasztor z lotu ptaka.

 

20 stycznia 2018-Japońska układanka

 ukladankaKolejna wycieczka SKKT odbyła się w sobotę - 20 stycznia. Tradycyjnie, wczesnym rankiem, pociągiem, 25 - osobowa grupa uczniów razem z opiekunami dotarła do Krakowa. Po krótkiej podróży tramwajem dotarli do celu, czyli Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej. Na miejscu, po obejrzeniu krótkiego filmu pokazującego Japonię zmieniającą sie na tle 4 pór roku, panie animatorki przeprowadziły warsztaty z origami i kaligrafii. Kolejnym punktem było zwiedzanie wystawy „Japońska układanka". Uczestnicy poznali różne fakty dotyczące geografii, demografii, świąt, religii i symboli tego kraju. Przeszli przez świat kuchni, tkani i papieru. Mieli też możliwość zapoznania się z tradycyjnymi i współczesnymi japońskimi grami czy komiksami. Po drodze zwrócili uwagę na drzewka bonsai i ikebanę oraz przestrzeń tradycyjnego japońskiego domu, z werandą wychodzącą na kamienny ogród zen.W trakcie wizyty uczniowie mogli przymierzyć yukatę, spróbować własnych sił w kaligrafii, pospacerować w skarpetkach po matach tatami. Udało im się wypleść bransoletę metodą kumihimo oraz zapoznać się z zasadami pałeczkowego savoir vivre'u . Po zakończeniu zwiedzania „eskakatowicze" mogli kupić oryginalne japońskie pamiątki oraz spróbować tradycyjnych potraw z Kraju Kwitnącej Wiśni.

18 listopada 2017-wycieczka do Krakowa

17krakow18 listopada, wczesnym rankiem (o godz.6:40!) członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego udali się na wycieczkę do Krakowa. Po dość długiej podróży (2,5 godz.) posilili się świeżutkimi, chrupiącymi krakowskimi obwarzankami. Następnie udali się na pokaz do Ciu-ciu Cukier Artist - najmniejszej na Świecie Fabryki Cukierków. Głównym punktem ich wycieczki było, jak co roku w listopadzie, zwiedzanie Wawelu. Tym razem zwiedzali Skarbiec Koronny i Zbrojownię oraz Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Podczas wycieczki nie mogło oczywiście zabraknąć spotkania z krakowskimi gołębiami...

 

29 września 2017-Małopolska Noc Naukowców

noc naukowcow W ostatni piątek września, grupa 43 uczniów klas VI i VII wraz z opiekunami, po raz kolejny uczestniczyła w 11 edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Zwiedzanie uczelni w Krakowie rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach: „Triki fizyki" oraz pokazach w namiotach „Pod chmurką". Kolejnym punktem wycieczki było kino „Kijów" - tu czekał na nas m.in. interaktywny quiz wiedzy, stanowisko naukowe „Twarzą w twarz" oraz Tarcza Newtona, Interaktywne laboratorium oraz fotobudka. Następnie udaliśmy się na Uniwersytet Rolniczy, w którym oglądaliśmy ryby świecące w głębinach, ciekawe gady, świecące komórki roślin. Uczestniczyliśmy w warsztatach „Mój zwierz" oraz „Zajrzyj pod mikroskop". Niektórzy wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie w technice 3D. W kolejnej uczelni AGH - zwiedziliśmy Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Wydział Metali Nieżelaznych (niektórzy wybili sobie pamiątkową monetę). Przedostatnim punktem wycieczki była wizyta na Rynku Głównym, a ostatnim udział w warsztatach w Instytucie Nauk Geologicznych PAN („Jak fizyka pomaga odnaleźć złoto?", „Mineralne oszustwa", „Naturalne szkliwa", „Mikropaleontologia", oraz „Kącik jubilerski"). Późną nocą, ok.godz.24, wróciliśmy do Oświęcimia. :)

20 maja 2017. Noc Muzeów

2017noc muzeow20 maja po raz kolejny członkowie SKKT uczestniczyli w NOCY MUZEÓW 2017. Rozpoczęli ją udziałem w warsztatach  pt. „Mojżesz superbohater”. Warsztaty odbywały się w synagodze. Następnie uczniowie brali udział w grze miejskiej „Oświęcim  - jedno miasto, wiele historii”. Udział w grze polegał na dotarciu do hologramów zaznaczonych na specjalnej mapie, wykonaniu określonego zadania i udzieleniu odpowiedzi na niełatwe pytania. Do tego mieli jeszcze ograniczony do 2 godzin czas na wykonanie wszystkich zadań, ale dzięki doskonałej współpracy wszystkich uczestników udało im się ukończyć grę w regulaminowym czasie. Po dość intensywnym wysiłku wszyscy odpoczywali na Salezjańskim Pikniku Rodzinnym. W drodze powrotnej na Rynku Głównym podziwiali festiwal food trucków.

 

 

 13 maja 2017r. uczniowie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

japonskie warsztatyCzłonkowie SKKT 13 maja udali się na wycieczkę do Krakowa. Ich celem było zwiedzanie i udział w warsztatach w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA. Podczas krótkiego filmu poznali Japonię zmieniającą się w 4 porach roku, później techniką origami składali czapki samurajów. Przy pomocy pani Pauliny poznali tajniki japońskiej kaligrafii.  Uczestnicy dowiedzieli się, że Japończycy używają do zapisu zupełnie innych znaków graficznych niż my. Niektórzy nazywają je „krzaczkami” lub „hieroglifami”. Sami Japończycy mówią o nich kanji – znaki chińskie. A to dlatego, że bardzo dawno temu, w VI wieku, „pożyczyli” je od Chińczyków. Podczas warsztatów wszyscy uczyli  się kreślić pędzelkiem podstawowe znaki pisma japońskiego i poznali  podstawy języka japońskiego. W muzeum zwiedzili również wystawę Andrzeja Strumiłło pt. Azja, na której zobaczyli  reportażowe rysunki z podróży do Wietnamu, Mongolii, Indii i Nepalu. Na koniec w pawilonie herbacianym mogli spróbować herbaty parzonej według tradycyjnej japońskiej receptury oraz innych egzotycznych potraw i napojów.

 

 

19 listopada 2016r. wycieczka do Krakowa

Wawel2016

W sobotę, 19 listopada, członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego udali się na wycieczkę do Krakowa. Tym razem zwiedziliśmy:
• na Wawelu - Komnaty Królewskie, Katedrę i Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów oraz Smoka Wawelskiego
• w Kościele Franciszkanów - witraże Stanisława Wyspiańskiego
• Na Rynku Głównym - Wieżę Ratuszową, Sukiennice i Kościół Mariacki
• Muzeum Bursztynu przy ul. św. Jana
• Wystawę „Szuflada Szymborskiej" poświęconą Wisławie Szymborskiej w Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Dodatkową atrakcją naszej wycieczki był przejazd do Krakowa i z powrotem pociągiem - dla niektórych spośród uczniów - pierwszy raz w życiu:)

 

 

30 września 2016r. uczniowie naszej szkoły byli na Małopolskiej Nocy Naukowców

noc 201630 września 55 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło po raz kolejny w Małopolskiej Nocy Naukowców, która zgromadziła zafascynowanych ciekawostkami naukowymi. Na uczestników jubileuszowej, dziesiątej Małopolskiej Nocy Naukowców w Krakowie czekało wiele atrakcji. Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach doświadczeń przedstawiających różne zjawiska fizyczne oraz uczestniczyli w warsztatach „Magiczna fizyka". Składali wielościany w origami modułowym, wzięli udział w konkursie z historii informatyki, a nawet łapali tęczę w samodzielnie skonstruowane spektroskopy. Mogli przyrządzić matematyczne kanapki, wykrawać matematyczne kształty z owoców i warzyw m.in. sześcienne jabłka. Bawili się też drucianymi logicznymi zabawkami i usuwali element bez użycia siły. W kościele św. Piotra i Pawła zobaczyli pokaz najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta. Wycieczka do Krakowa zakończyła się wieczornym spacerem po rynku. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

 

 

14 maja 2016r uczniowie klas czwartych wzięli udział w Nocy Muzeów

 

Oświecimska noc muzeów14 maja uczniowie klas czwartych po raz kolejny wzięli udział w „Nocy Muzeów", która była wielką kulturalną imprezą o zasięgu europejskim. Idea zrodziła się w Berlinie w 1997 roku, gdzie taka noc miała miejsce po raz pierwszy. Pomysł ten bardzo szybko rozpowszechnił się na inne europejskie miasta i z roku na rok przybywa organizatorów oraz zwiedzających. W naszym mieście czwartoklasiści odwiedzili Synagogę, w której stworzyli własną makietę raju 3D, następnie muzeum błogosławionej Matki Małgorzaty Szewczyk, kaplicę św. Jacka, kaplicę domową Salezjanów, bunkier, stolarnię, szklarnię oraz Muzeum Zamek i wieżę. Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w MUZEUM ZAMEK były "Nocne zaślubiny" więc na wzgórzu zamkowym uczestnicy brali udział  w warsztatach na których dziewczęta robiły wianki, a chłopcy muchy. Na koniec każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Foto-budce.

 

 

12 lutego 2016r. 4a wzięła udział w Zlocie Młodzieży

 zlot2016

Klasa 4a wzięła udział w Zlocie Młodzieży Szkół Powiatu Oświęcimskiego, który był częścią obchodów Dnia Przewodnika pod hasłem "Przewodnicy PTTK dzieciom". Patronat sprawował prezydent Miasta Oświęcim. Uczniowie klasy 4a pod opieką przewodnika zwiedzali zabytki i poznawali historię Oświęcimia.

21 listopada 2015r. Wycieczka do Krakowa

W sobotę 21 listopada uczniowie klasy IVa i IVb - członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo -Turystycznego wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw zwiedzili Wawel, gdzie obejrzeli reprezentacyjne komnaty królewskie, Katedrę oraz kryptę, w której pochowana jest para prezydencka . Następnie wszyscy udali się na Rynek Główny. Obowiązkowym punktem programu był Kościół Mariacki, Sukiennice oraz spotkanie z
krakowskimi gołębiami. Zwiedzili również Muzeum Bursztynu, które mieści się przy ul. Św. Jana. W Kościele Franciszkanów podziwiali piękne witraże Stanisława Wyspiańskiego. Na zakończenie było niezwykle słodko,ponieważ cała wycieczka zwiedziła najmniejsza fabrykę cukierków Ciu-ciu.

25 września 2015r. Małopolska Noc Naukowców

17 maja 2015r. Oświęcimska Noc Muzeów

Kolejny raz mieszkańcy naszego miasta mieli okazję zwiedzić nocą miejsca, które znamy, ale nie zawsze odwiedzamy. W tym roku swoje drzwi przed zwiedzającymi otworzyły: Muzeum Zamek, Synagoga i Muzeum Żydowskie Stowarzyszenie Romów w Polsce, Zakład Salezjański oraz Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Bolesnej.

Członkowie szkolnego klubu turystycznego zwiedzili na Zamku wystawę czasową Legionowe chwile oraz rekonstrukcję okopu i ziemianki z okresu I wojny światowej. Obejrzeli też obozowisko Bractwa Rycerskiego oraz wzięli udział w warsztatach Mężni rycerze i nadobne niewiasty. W Synagodze odkrywali tajemnice żydowskiego kalendarza, a w gmachu Stowarzyszenia Romów obejrzeli wystawy.

Sporą atrakcją było zwiedzanie Zakładu Salezjańskiego z przewodnikiem oraz Muzeum bł. Matki Małgorzaty Szewczyk u Sióstr Serafitek, gdzie obejrzeli również prezentację multimedialną Serafitki dawniej i dziś.

Podczas spaceru do oświęcimskim rynku wycieczkowicze spotkali prezydenta naszego miasta pana Janusza Chwieruta i zaprosili go do wspólnego zdjęcia.

20 marca 2015r. całkowite zaćmienie słońca

W dniu 20 marca 2015 r. mogliśmy obserwować ciekawe zjawisko astronomiczne.
Całkowite zaćmienie Słońca z 20 marca 2015 było widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia przeszedł niemal wyłącznie przez obszary morskie – jedynymi obszarami lądowymi, na jakie natrafił, były Wyspy Owcze i Svalbard.
W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo-wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju.
A oto podsumowanie obserwacji, które prowadziliśmy w naszej szkole:
Autorem relacji jest Pan Sebastian Nieznaj, dzięki któremu obserwacja była w ogóle możliwa - za co wszyscy BARDZO DZIĘKUJEMY!


źródło: http://intervallum.blogspot.com/2015/03/zacmienie-sonca-20-03-2015-w-oswiecimiu.html


1. Miejsce: boisko sportowe Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu.
2. Czas: 9:42 – 10:51 - 12:03 (pierwszy kontakt - faza maksymalna - ostatni kontakt), czyli 3-4 lekcja, ale w praktyce "okupowaliśmy" teleskop od 9:15 do 12:15.
3. Przyrządy: szkolny kilkunastoletni (ale jary) teleskop Newtona 170 mm, radziecka lornetka 7x50 (plus obowiązkowe filtry słoneczne ND5), szkła spawalnicze.
4. Obserwatorzy: w zasadzie, jak liczyły nauczycielki, wszyscy uczniowie Szkoły z wychowawcami oraz osoby zainteresowane w zasięgu
5. Efekty: mam na myśli CO realnie udało się nam zobaczyć oraz JAKIE to było, czyli:

* ruch Księżyca (=K) na tle tarczy Słońca (=S)
* kilka różnych wielkości / kolorów / jasności obserwowanych tarczy S w zależności od wyboru przyrządu
* obecność na S czarnej plamy (miała wyraźny półcień, wewnątrz trójkątna plama oraz towarzyszkę małą plamkę obok poza obrysem półcienia)
* uchwycone zostały momenty graniczne: pierwszy kontakt krawędzi K z tarczą S, faza maksymalna zakrycia S, ostatni kontakt, a także momenty zakrycia i odkrycia plamy słonecznej przez K )
* obserwacja nierównej krawędzi K zakrywającego S

11 luty 2015- Zlot Młodzieży

11.02.2015r. odbył się Zlot Młodzieży Szkół Powiatu Oświęcimskiego. Był on częścią Małopolskich obchodów Dnia Przewodnika Turystycznego pod hasłem Polaków droga do wolności oraz obchodów 70 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Na zlot udała się klasa IIIb. Grupa z naszej szkoły była najmłodsza spośród wszystkich uczestników zlotu. Był on zorganizowany przez oświęcimski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zlot rozpoczął się na Rynku Głównym, a uroczystego otwarcia dokonał pan Prezydent Miasta Janusz Chwierut. Następnie każda drużyna wraz ze swoim przewodnikiem udała się na zwiedzanie zabytków naszego miasta. Były to: Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Muzeum Zamek, Synagoga, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Remiza OSP, Plac Kościuszki. W rynku Głównym grupa oglądała liczne pamiątkowe tablice i wystawę plenerową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.
Zakończenie imprezy odbyło się na dziedzińcu Zakładu salezjańskiego, gdzie po pełnej atrakcji wycieczce uczniowie ze smakiem zjedli pieczone kiełbaski i ogrzali się gorącą herbatą.
Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

27 września 2014 - Małopolska Noc Naukowców

Na Małopolską Noc Naukowców nasi uczniowie wybrali się już po raz piaty.

W tym roku pojechało 48 uczniów pod opieką pań: Iwony Gołdyni, Urszuli Małek, Urszuli Wiertel i Heleny Różyckiej. Grupa zwiedziła nowy kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w nim wydziały: matematyki, Informatyki, Fizyki, astronomii i informatyki stosowanej oraz biochemii, biofizyki i biotechnologii. Każdy mógł wziąć udział w doświadczeniach oraz wykonać model swojego DNA. Niektórzy otrzymali ciekawe narody za udział w konkursach i warsztatach. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Wieczorem nie mogło zabraknąć spaceru ulicami Krakowa.

 

17 maja 2014 - Oświęcimska Noc Muzeów

 

Noc Muzeów Szkolnego Kółka Krajoznawczo-Turystycznego rozpoczęła od wizyty
w Żydowskim Centrum Edukacyjnym i Synagodze.Uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne i wzięli udział w warsztatach o podstawach judaizmu pt. Lew Ari potrzebuje pomocy!Zobaczyli nowo otwartą wystawę Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia oraz Domu Klugerów z Café Bergson, kawiarnią powstałą dzięki adaptacji domu Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego Oświęcimianina.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum na Zamku z ciekawymi wystawami
„W Królewskim Mieście Oświęcimiu" oraz „Zamek Oświęcim poddaje się Kazimierzowi, królowi Polskiemu – Księstwo Oświęcimskie w polityce Jagiellonów". Oczywiście najwięcej emocji wzbudziło wejście na wieżę, skąd podziwiana była panorama miasta oraz Soła, która kolejny raz wystąpiła ze swoich brzegów.
W budynku Stowarzyszenia Romów uczniowie zwiedzali wystawę stałą „Przenikanie kultury. Romowie kiedyś i dziś" oraz czasową „Po obu stronach Karpat".
W Zakładzie Salezjańskim im. ks.Bosko członkowie SKKT wysłuchali ciekawostek
o Kaplicy Świętego Jacka oraz zeszli wraz z przewodnikiem do jej podziemi. Udało się również zobaczyć podziemia oraz bunkier znajdujący się na terenie Kościoła Salezjańskiego.
Podczas wycieczki wszyscy uczestnicy wzięli udział w Nocnym Quizie – zabawie, podczas której musieli odwiedzić wszystkie instytucje, odpowiedzieć na pytania i zdobyć pieczęć na swoich kartach udziału.

 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

W dniu 20 marca 2015 r. mogliśmy obserwować ciekawe zjawisko astronomiczne.

Całkowitezaćmienie Słońcaz 20 marca 2015było widoczne nad północną częściąOceanu Atlantyckiego, naMorzu NorweskimiMorzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia przeszedł niemal wyłącznie przez obszary morskie – jedynymi obszarami lądowymi, na jakie natrafił, byłyWyspy OwczeiSvalbard.

W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo-wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju.

A oto podsumowanie obserwacji, które prowadziliśmy w naszej szkole:

Autorem relacji jest Pan Sebastian Nieznaj, dzięki któremu obserwacja była w ogóle możliwa - za co wszyscy BARDZO DZIĘKUJEMY!

źródło: http://intervallum.blogspot.com/2015/03/zacmienie-sonca-20-03-2015-w-oswiecimiu.html

1.            Miejsce: boisko sportowe Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu.

2.            Czas: 9:42 – 10:51 - 12:03 (pierwszy kontakt - faza maksymalna - ostatni kontakt), czyli 3-4 lekcja, ale w praktyce "okupowaliśmy" teleskop od 9:15 do 12:15.

3.            Przyrządy: szkolny kilkunastoletni (ale jary)teleskop Newtona 170 mm,radziecka lornetka 7x50(plus obowiązkowe filtry słoneczne ND5), szkła spawalnicze.

4.            Obserwatorzy:w zasadzie, jak liczyły nauczycielki, wszyscy uczniowie Szkoły z wychowawcami oraz osoby zainteresowane w zasięgu

5.            Efekty: mam na myśliCO realnie udało się nam zobaczyć oraz JAKIE to było, czyli:

* ruch Księżyca (=K) na tle tarczy Słońca (=S)
* kilka różnych
wielkości / kolorów / jasności obserwowanychtarczy S w zależności od wyboru przyrządu
* obecność  na S czarnej plamy (miała wyraźny półcień, wewnątrz trójkątna plama oraz towarzyszkę małą plamkę obok poza obrysem półcienia)
* uchwycone zostały momenty graniczne: pierwszy kontakt krawędzi K z tarczą S, faza maksymalna zakrycia S, ostatni kontakt, a także momenty zakrycia i odkrycia plamy słonecznej przez K )
* obserwacja nierównej krawędzi K zakrywającego S

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim
tel. 33-84-22-124 fax: 338422124
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.