Kosmita
23-09-2020

Kosmita - autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel - to książka wydana jesienią 2008 roku. Jej bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis.

W 2009 roku książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku Cała Polska Czyta Dzieciom, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY - w kategorii Książka Roku. Książka doczekała się również adaptacji teatralnej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza z muzyką Mateusza Pospieszalskiego miał premierę w styczniu 2010 roku i otrzymał Złota Maskę. Kosmita został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.