Medaliści Miejskich i Powiatowych
26-04-2024

Rozpoczął się sezon biegowy w zawodach lekkoatletycznych. W ramach Miejskich i Powiatowych Igrzysk Dzieci i Młodzieży odbyły się na boiskach MOSIRu drużynowe biegi przełajowe. Naszą Czwóreczkę reprezentowały po trzy zespoły dziewcząt i chłopców. W miejskich igrzyskach w rupie klas III- IV chłopcy zajęli I miejsce, a dziewczęta - III, a w klasach V - VI - dziewczęta stanęły na złotym podium, a chłopcy zajęli IV miejsce. Drużyny z klas VII -VIII, zarówno dziewcząt jak i chłopców, zdobyły srebrne medale.
Zawody powiatowe okazały się sukcesem dla dziewcząt z klas V -VI. Drużyna zdobyła I miejsce i tym samym wywalczyła sobie prawo do startu w zawodach wojewódzkich w Nowym Targu. W skład złotej drużyny weszły: Gabriela Opala, Julia Kopeć, Milen Kapitan, Ewa Gwóźdź, Alina Shvets i Agata Piotrowska oraz rezerwowe Antonia Bulek i Julia Wieczorek.
Na nowotarskie zawody wojewódzkie zakwalifikowały się też Olha Stefankiv i Lena Janus, które wystartują w biegach indywidualnych. Trzymamy kciuki za nasze reprezentantki. Powodzenia.

26-04-2024

22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi -  ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska. Z tej okazji przygotowanych zostało 12 stacji zadaniowych  w tym rebusy, puzzle, sudoku, zadania matematyczne, labirynty, krzyżówki itp. Tematyka zadań dotyczyła  odnawialnych źródeł energii, segregacji odpadów, recyklingu, znaków ekologicznych oraz cyklu rozwojowego roślin. Za ukończenie zadań uczestnicy akcji otrzymali odznakę Mistrza łamigłówek. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli we wszystkich zmaganiach ekologicznych. Mamy nadzieję, że zaowocuje to wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej planety.

dzień ziemi

Konkurs plastyczny Eko-Oświęcim
24-04-2024

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym Eko - Oświęcim. Moje Miasto Przyszłości zorganizowanym przez firmę Syntos. Jego celem było zainspirowanie dzieci i młodzieży do wyrażenia swojej wizji zrównoważonego i ekologicznego Oświęcimia. Uczestnicy mieli zaprezentować, jak mogą przyczynić się do stworzenia świadomego ekologicznie miasta, oraz jakie zmiany chcieliby zobaczyć w swoim otoczeniu. Ogłoszenie wyników konkursu połączone z wernisażem prac odbyło się 20 kwietnia w Oświęcimskim Centrum Kultury. Dla zwycięzców konkursu przewidziano niezwykle atrakcyjne nagrody, między innymi wycieczkę do Paryża, obejmującą pobyt w Disneylandzie oraz zwiedzanie ogrodów Giverny, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie i inspirowały słynnego malarza Claude Monet. Dwóm naszym uczennicom udało się oczarować swoimi pracami jury i zdobyć bilety na wyjazd. Były to Aleksandra Sobczuk z kl. 7c, która zajęła I miejsce oraz Emilia Mieszczak z kl. 7b, która zajęła III miejsce.
Wyróżnienia w konkursie zdobyli: Kalina Grochal, Dominika Gwóźdź, Iga Heród, Julia Kopeć, Szymon Stanisławski, Maja Zajas i Michał Zajas. Otrzymali oni nagrody w postaci podwójnych biletów do Energylandii.
Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej nagrodzeni zostali zestawami artystycznymi do malowania. Byli to: Antonina Bulek, Antonina Jekiełek, Milena Kapitan, Lena Makoś i Maja Mieszczak.

Ósmoklasiści w Teatrze Współczesnym
22-04-2024

Lektura Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec to wzruszająca opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Uczniowie klas ósmych naszej szkoły mieli możliwość zobaczyć na scenie Teatru Współczesnego w Krakowie Alka, Zośkę i Rudego. Młodzi bohaterowie, po pomyślnym zdaniu matury, snuli plany dalszej nauki i pracy. Jednak ich marzenia przerwała wojna. Musieli zejść do niepodległościowego podziemia i stać się żołnierzami. Prowadząc walkę z okupantem, żyli w ciągłym zagrożeniu.
Bogata scenografia i sugestywna gra aktorska dostarczyły wszystkim widzom niezapomnianych wrażeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przyciągały ich uwagę.
Po przedstawieniu uczniowie mieli możliwość porozmawiania z aktorami oraz zrobienia sobie z nimi pamiątkowego zdjęcia. Niespodzianką było również spotkanie z aktorem pochodzącym z Oświęcimia - Szymonem Grzybkiem, który do uczniów naszej szkoły skierował pozdrowienia.
Zdaniem ósmoklasistów spektakl był ciekawy. Z chęcią wybiorą się na kolejną sztukę do Teatru Współczesnego w Krakowie.

Kopalnia w Bochni - kl. 3a, 3b
22-04-2024

Kopalnia soli w Bochni to wyjątkowe miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toteż doskonale nadaje się jako propozycja klasowej wycieczki.
800 lat historii podziemnego świata soli poznawali uczniowie klas: 3a i 3b. Jedną z pierwszych atrakcji było zjechanie windą górniczą i jazda podziemną kolejką. Przemierzając kopalniane korytarze uczniowie słuchali wiadomości o historii kopalni, wydobywania soli oraz trudach podziemnej pracy. Zobaczyli też dawne narzędzia i urządzenia, które służyły górnikom w Bochni.
Zdecydowanie najpiękniejszym miejscem, jakim może się pochwalić kopalnia jest kaplica św. Kingi. Zrobiła ona spore wrażenie na trzecioklasistach. Z pewnością zapamiętają, że to jedyny kościół na świecie, przez którego środek przejeżdża pociąg, w dodatku 201 metrów pod ziemią. Ostatnim punktem spaceru po kopani było jedyne w swoim rodzaju podziemne boisko, na którym rozgrywane są mecze piłki nożnej i koszykówki.
Dzięki efektom multimedialnym historia kopalni była przedstawiona w prosty, a zarazem zabawny sposób. Wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych i pouczających.